Top email2x Email us Top search2x Basket Login
Home / Regatta / Regatta 2018 Cup Winners
Home / Regatta / Regatta 2018 Cup Winners

Regatta 2018 Cup Winners

FOWEY ROYAL REGATTA 2018
TROPHY DESCRIPTION NAME BOAT
TRIBUTE TROPHY winner on handicap of Tribute Race Class Q Paul Toms Jacko
LLOYDS BANK CUP best Fowey boat in Tribute race Class Q Paul Toms Jacko
CLASS 1 TRIBUTE TROPHY winner on handicap of Tribute Race Class 1 Rex Frost Electra
CLASS 2 TRIBUTE TROPHY winner on handicap of Tribute Race Class 2 David Vipond Nova Scotia
HIGMAN CUP best local helm - Troys and dinghies Daniel Cocks Welly
CLASS C Class C Series Winner Rob Beaton Vader
CLASS J Class J Series Winner Francis Marshall Flashback
CLASS K Class K Series Winner Dan Cocks Welly
FR SERIES TROPHY Fowey River Series Third Place P&S henson Zethar
THE HUNKIN TROPHY Fowey River Series Second Place Peter Hadley Four Brothers
THE FOWEY RIVER ROSE BOWL Fowey River Series Winner David Rundle Kittiwake
PAUL NICE MEMORIAL TROPHY Troy Series Winner Glen Cooke Jet
CLASS W Working Boat Series winner David Carne Victory
BAILEY CUP best local Ballad Capella Brian Runnals
NORMAN DOUGLASS TROPHY Class 2 Series winner Mike Nutall Jos of Avon
CRAKAJAX TROPHY Class 1 Series winner Steve Best Jamin
DONALD LOWE TROPHY best Fowey Byron handicap boat David Vipond Nova Scotia
MARK GOBLE MEMORIAL TROPHY Q Class Series winner Paul Toms Jacko
JACQUI LOWE TROPHY best Fowey Boat IRC class Paul Toms Jacko

PASSAGE RACE CUP best IRC Class Fowey Boat on handicap Fowey to Flushing Paul Toms Jacko
KENNETH STEVEN CUP best Class 1 & 2 Fowey Boat on handicap Fowey to Flushing Alex McKay Windrush
MERLIN ROCKET TROPHY best IRC Class Boat on handicap Falmouth to Fowey Paul Toms Jacko
KNIGHT FRANK CUP best Class 1 & 2 Boat on handicap Falmouth to Fowey Alex McKay Windrush
ILES CHAUSSEY best IRC Class Boat on aggregate for both races Paul Toms Jacko
QUILLETTS CUP best Class 1 & 2 Boat on aggregate for both races Alex McKay Windrush
WILLIAMS TROPHY Fowey River Class Thurs am race David Rundle Kittiwake
MARGARET PITMAN TROPHY Fowey River Class Thurs pm race David Rundle Kittiwake
KATE WILSON PERPETUAL TROPHY best Local Dinghy on Thursday Daniel Cocks
MAYORS CUP Andy Rugg

Last updated 15:30 on 3 September 2018

© 2019 POFROC powered by Sailing Club Manager